Gyvenime atsirado artimas žmogus ir jūs, jau pora, planuojate vienokius ar kitokius ateities įvykius ir svarstote kaip jiems sutaupyti pakankamai pinigų? Visai nesvarbu kokius: vestuves, būsto įsigijimą, gal ketinate pradėti kūdikį, o gal paprasčiausiai norite išlėkti atostogauti. Dideliems norams įgyvendinti prireiks ir nemažos pinigų sumos. Taip pat norisi finansinio stabilumo ir turėti santaupų „juodai dienai“. Štai keletas taupymo gudrybių, kad svajones ir planus įgyvendinti būtų dar paprasčiau ir greičiau.
1. Vienas atlyginimas – išlaidoms, kitas – „į taupyklę“
Šias visuotinio vartojimo laikais pinigai rodos tirpte tirpsta: aplink tiek pagundų. Tik nespėsi apsidairyti, o tavasis telefonas jau „seniena“, parduotuvėse vėl iškabinta nauja rūbų kolekcija ir važiuojant į darbą taip patogu stabtelėti ir nusipirkti puodelį kavos. O iš tiesų žmogui reikia tiek mažai! Pabandykite gyventi būtinosioms išlaidoms skirdami tik vieną atlyginimą. Aišku, pakvipo minimalizmu, bet, susidėliojus prioritetus, gali paaiškėti, kad dažniausiai išsitraukti piniginę ar tuštinti kortelę mus verčia tik spontaniška užgaida ar tiesiog vidinio balso kuždėjimas: „Noriu“.
2. Sportuokite kartu, bet ….nemokamai
Sporto klubo abonementai irgi smarkokai „kerta per kišenę“, juolab jei sportuoti eina abu partneriai. Visai smagiai leisti laiką ir sportuoti galima ir be sporto klubo įrangos. Galima kartu bėgioti , sportuoti namie žiūrint Youtube įrašus, važinėti dviračiais ar „kankinti“ lauke pastatytus treniruoklius.
3. Kaip sutaupyti atostogaujant
Jei diržus susiveržti reikia itin stipriai, per atostogas išlaidauti būtų pernelyg didelė prabanga. Vienok galima ir smagiai leisti laiką, ir sutaupyti. Atsikvėpti nuo darbų galima ir savame mieste – atraskite tai, ko dar nematėte ar neišbandėte. Peržiūrėkite nemokamų renginių, vykstančių jūsų gyvenamojoje vietovėje ar netoliese, sąrašą, keliaukite pėsčiomis ar dviračiais – pažinkite vietinius traukos objektus, aplankykite muziejus (paskutinį mėnesio sekmadienį daugelio muziejų lankymas nemokamas) ar tiesiog surenkite iškylą.
Taupote, bet vistiek knieti išlėkti į kitą šalį? Skrydžiai dviems tikrai nepigus malonumas, tad situaciją apverskite aukštyn kojomis. Ieškokite pigiausių skrydžių pasiūlymų ir geriausią variantą paverskite savo atostogomis arba lėktuvo bilietus į savo svajonių šalį pirkite prieš 6 – 8 mėnesius. Nakvynei svetur rinkitės ne prabangius viešbučius, o svečių namus ar nuomojamus būstus.
4. Naudoti baldai ir buities prietaisai
Kraustotės į kitą būstą, o gal norite atnaujinti baldus, nes senieji atsibodo? Nebūtina kambarius apstatyti naujutėlaičiais baldais. Daugelyje FB grupių ar skelbimuose galima rasti pigiai parduodamų ar netgi dovanojamų baldų ir buities prietaisų. Žmonės dovanoja ar pusdykiai parduoda dažus, tapetų likučius – nagingam šeimininkui tai pravers būsto remontui ar kosmetiniam atnaujinimui.
5. Nepirkite dovanų
Kai kurios poros nedovanoja vienas kitam dovanų, o taip „sutaupytus“ pinigus išleidžia tikrai reikalingoms paslaugoms ar daiktams ar planuotoms pramogoms.
Artėja Kalėdos ir norite apdovanoti visą būrį giminaičių? Pasiraitykite rankoves ir dovanas gaminkite patys. Mokate siūti ar nerti? Patinka meistrauti, o gal sukinėtis virtuvėje? Idėjų internete nors vežimu vežk.
Galbūt kam nors tai nuskambės kaip paradoksas, bet turtingi žmonės nešvaisto pinigų (todėl jų ir turi) brangioms dovanoms, tai kodėl taip elgtis turėtumėte jūs?
6. Taupymo strategija
- Aptarkite taupymo tikslus
Poroms, kurios aptaria savo ateities planus, taupyti sekasi daug geriau. Kai vienija bendras tikslas, motyvacija atidėti tam tikrą dalį sumos tik sustiprėja, tampa daug lengviau atsisakyti ne taip ir reikalingo daikto įsigijimo.
Galima surengti savotiškas taupymo varžybas: tas, kuriam pavyko sutaupyti mažiau (na, jūs juk susitarėte ir apskaičiavote, kiek savo atlyginimo galite skirti išlaidoms, o kiek mesite į bendrą „kiaulę-taupyklę“), vaišina vakariene kavinėje arba perka bilietus į kiną.
- Pajamų – išlaidų žurnalas
Ak, ta sparnuota frazė: „Kur dingsta pinigai?“. O susekti, kur jie išgaruoja padės senas geras triukas. Daugelis porų, ir ne tik jos, veda pajamų ir išlaidų žurnalą. Žinoma, nebūtinai popierinį, šiais laikais tokius įrašus dar paprasčiau daryti naudojantis specialiomis programėlėmis. Mėnesio ar savaitės gale matysite, kas gi „suėda“ didžiąją jūsų biudžeto dalį. Gal pernelyg dažnai pietaujate kavinėje užuot nešęsi maistą iš namų, o gal į darbą pigiau važiuoti viešuoju transportu, o ne nuosavu automobiliu, o gal kišenę tuština greito maisto ir kavos išsinešimui pirkinėjimas? Beje, drausminti gali ir faktas, kad apie jūsų išlaidas „sužinos“ antroji pusė.
Taip pat skaitykite: 5 Patarimai: Kaip planuoti savo biudžetą?
- Bendra sąskaita mokesčiams ir būtinosioms išlaidoms
Sutuoktinius vienija ir bendra banko sąskaita. Užuot prie kasos svarstę kas sumokės už pirkinius, atsiskaitys kavinėje ar sumokės mokesčius, naudokitės bendra sąskaita. Daug paprasčiau skirti tam tikrą savo lėšų dalį būtinosioms šeimos reikmėms ir vėliau leisti pinigus iš „bendro katilo“.
7. Kas „suryja“ didžiąją biudžeto dalį?
- Mokesčiai
Nuo jų niekur nepabėgsi, bet sutaupyti galima. Elementaru, bet už kiekvieną vandens lašą teks sumokėti, tad dantims išsivalyti pakanka stiklinės, o ne kibiro vandens. Elektros skaitiklių parodymai bus mažesni, jei be reikalo nedegs elektros lemputės, iš tinklo išjungsite nenaudojamus prietaisus, tarkim, skalbimui, naudosite pigesnio tarifo el. energiją, o ir skalbsite rečiau, bet užpildysite būgną.
- Maisto produktai, namų apyvokos daiktai
Niekam ne paslaptis, kad dažnas vaikščiojimas į parduotuvę stebuklingai ištuština piniginę, nes dažnai prisiperkame visai neplanuotų daiktų ar maisto produktų. Sąrašas, sąrašas ir dar kartą sąrašas. Tik planuoti pirkiniai, valgio gaminimas namuose ir kelioms dienoms į priekį sudarytas meniu, kuriam produktus patogu supirkti, kad ir vieną kartą per savaitę. Tik reikalingų daiktų pirkimas. Kai kuriuos dalykus sėkmingai galime pakeisti pigiomis alternatyvomis – nepirkti specialių valiklių, o naudoti sodą, actą ir citrinos rūgštį. Pirkti, ko tikrai reikia ir sunaudosite, urmu – apsimoka, bet pirkti tik todėl, kad tam daiktui, kuris nėra būtinas, yra akcija – ne.
- Nemokamos pramogos ir valgymas kavinėse
Jei tapsite slaptaisiais pirkėjais, nemokamai gausite tam tikras paslaugas, valgysite kavinėse ir netgi iš to užsidirbsite.
Patiko šie patarimai? Nepamirškite jais pasidalinti su savo antrąja puse. Daugiau finansinių patarimų rasite paskoluatsiliepimai.lt “Patarimai” skiltyje.