Kaip saugiai pirkti internetinėse parduotuvėse

Apsipirkti internetu – daug greičiau ir paprasčiau nei vaikščioti po fizines parduotuves, tačiau virtualioje erdvėje nukentėti nuo kibernetinių nusikaltėlių tikimybė daug kartų didesnė nei sutikti tikrą plėšiką.


Štai keletas patarimų, kaip elgtis, kad prekių įsigytumėte ne tik greitai, bet ir saugiai.

Fiktyvios operacijos su bankų kortelėmis vykdomos būtent internete, ir kasmet nuo kibernetinių sukčių nukenčia vis daugiau vartotojų. Iš sąskaitų dingsta arba, kitaip tariant, pavagiami, nuskaitomi, jų asmeninės lėšos – pinigai.

Kur slypi grėsmė?

Rizika, kad gali būti pasinaudota jūsų prisijungimo prie banko duomenimis, iškyla tada, kai atsiskaitant už prekes naudojamasi elektronine pinigine, mobiliuoju ar interneto bankiniu pavedimu.

Pagrindinė kibernetinių nusikaltėlių priemonė pinigams nugvelbti – „fišingas“. Kitaip tariant, būdas sužvejoti slaptus jūsų duomenis: slaptažodžius, kortelių kodus, kuriais naudojatės prisijungdami prie elektroninės piniginės ar pervesdami lėšas iš kortelės.

Vagys naudoja elementarius psichologinius metodus, sukuria spąstus, į kuriuos gali papulti naivus ar nepatyręs vartotoja. Pavyzdžiui, į elektroninį paštą ar SMS siunčiamas prašymas „patvirtinti paskyrą“ arba „atstatyti prisijungimo prie banko prieigą“.

Tokiuose pranešimuose yra nuoroda į tam specialiai sukurtą „fišingo“ puslapį – puslapį, kurio adresas iš pirmo žvilgsnio atrodo toks pat kaip banko ar kitos organizacijos adresas. Jei laiku nepastebėsite apgaulės ir prisijungdami prie netikros svetainės suvesite savo duomenis, pinigai iškart bus nuskaityti pervesti į sukčių sąskaitas.

Kaip nepakliūti į „fišingo“ spąstus?

Naudokitės tik asmeniniais prietaisais

Apsipirkdami internetu prie banko paskyros junkitės naudodamiesi tik savo asmeniniu kompiuteriu ar išmaniuoju įrenginiu, prietaisai turi būti apsaugoti slaptažodžiais.

Saugokitės virusų

Visuose įrenginiuose įdiekite antivirusines programas ir nuolat jas atnaujinkite. Gera virusinė programa apsaugo nuo „fišingo“ virusų.

Rinkitės patikimas svetaines

  • Niekada nesinaudokite nuorodomis, ypač, jei gavote laišką ar SMS, kurio siuntėjas jums nėra žinomas. Antra vertus, neskubėkite jungtis prie nuorodų, kurias atsiuntė pažįstamas ar kokia nors organizacija, galbūt nusikaltėliai įsibrovė į jų paskyras, o dabar bando prieiti ir prie jūsų duomenų.
  • Norėdami prisijungti prie elektroninės bankininkystės, adreso pavadinimą suveskite patys arba turėkite išsisaugoję nuorodą.
  • Pasitikrinkite naršyklėje įvestą adresą, kartais naršant ir pereinant iš vieno puslapio į kitą, galite būti nukreipti į „fišingo“ svetainę.
  • Pirkite tik tokiose svetainėse, kurios garantuoja saugų prisijungimą.Tokie adresai prasideda raidėmis https://, o adreso eilutėje yra užrakintos spynos ženklelis.
  • Norėdami būti dar labiau užtikrinti dėl svetainės saugumo patikrinkite, ar svetainė turi saugumo sertifikatą. Tam reikia paspausti spynos ženkliuką ir išsirinkti eilutę: „Sertifikato peržiūra“. Įsitikinkite, ar sertifikatas išduotas būtent tai svetainei ir ar nepasibaigęs jo galiojimo laikas.
  • Rinkitės tik patikimas internetines parduotuves, skaitykite vartotojų atsiliepimus. Sąžiningas pardavėjas skelbia visus savo kontaktinius duomenis: telefono numerį, adresą ir pan.

Naudokitės saugaus mokėjimo sistemomis

Peeidami į mokėjimų puslapį, ieškokite MasterCard Secure Code ar Mir Accept logotipo. Šios programos 3D – Secure technologijų dėka papildomai apsaugo perkančiųjų internetu asmeninius duomenis.

Jei internetinė parduotuvė naudoja šias technologijas, jūs būsite nukreipti į banką, kuris atsiųs vienkartinį, susietą su mokėjimo kortele ar banko sąskaita, kodą. Kodo niekam nerodykite ir suveskite skaičius į tam skirtą langelį.

Turėkite atskirą banko kortelę, kuria atsiskaitysite už internetinius pirkinius

Jei dažnai perkate ar mokate už paslaugas internetu, turėkite tam skirtą atskirą kortelę ir joje laikykite tik tokią sumą pinigų, kokią ketinate išleisti, taip pat, jei bankas teikia tokią paslaugą, galima nustatyti ribotą finansinių operacijų per parą skaičių.

Niekam neperduokite savo asmeninių duomenų

Labai dažnai pinigai nuskaitomi visai ne dėl bankų ar internetinių parduotuvių kaltės, dėl to kalti patys patiklūs vartotojai.

Apgavikai žino ir naudoja daugybė metodų,kad jūs užkibtumėte ant jų mesto kabliuko. Todėl niekada pašaliniams asmenims neįvardinkite savo kortelės duomenų: PIN kodo ar patikros kodo (CVV2/CVC2), kuris parašytas ant kitos kortelės pusės, netgi banko darbuotojai neturi teisės reikalauti, kad jiems pasakytumėte šiuos kodus.

Užsisakykite pranešimus apie atliktas operacijas

Užsisakius tokią paslaugą, vos atlikus operaciją, gautumėte pranešimą. Jei patys neatlikote jokio mokėjimo, veikite staigiai: Kortelę blokuokite, o operaciją atšaukite.

Ką daryti, jei pinigus vis dėl to pavogė?

  • Blokuokite kortelę

Skambinkite į banką ir blokuokite kortelę. Lygiai taip pat reikia elgtis, jei kortelę pametėte ar įtariate, kad duomenys tapo žinomi pašaliniams asmenims.

  • Atšaukite (anuliuokite) finansines operacijas

Tą pačią ar kitą dieną kreipkitės į banką ir rašykite pareiškimą, kad nesutinkate su atlikta operacija.

Jei bankas įrodys, kad jūs patys pažeidėte naudojimosi kortele taisykles, pinigų atgauti nepavyks.

  • Kreipkitės į policiją

Dėl vagystės virtualioje erdvėje kreipkitės į policiją, paraišką užpildyti galima ir internetu kreipiantis į e-policiją.Kuo greičiau ieškosite pagalbos, tuo didesnė tikimybė, kad apgavikai bus surasti, o pavogtus pinigus atgausite.


Arminas Orantas

Svetainės turinio ir projektų vadovas

Pasidalinkite savo patirtimi su kitais skaitytojais :).

Palikite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Paskolų atsiliepimai” yra nepriklausomas internetinis šaltinis, kuriame palyginami internetinių paskolų pasiūlymai, P2P investavimo ir skolinimo platformų tarifai, suteikiama supaprastinta, nešališka informaciją apie jų teikiamas sąlygas ir paslaugas, tam kad galėtumėte lengviau priimti svarbius finansinius sprendimus.

Atsakomybės apribojimas: visa puslapyje pateikiama informacija, vertinimai ir palyginimai yra subjektyvi ją analizavusių asmenų bei buvusių ar esamų klientų nuomonė. Mes galime pateikti rekomendacijas, tačiau neprisiimame jokios atsakomybės ir negarantuojame, jog Jūs ar kiti vartotojai, kurie ateityje naudosis apžvelgtų įmonių paslaugomis, imdami paskolą ar investuodami, susidurs su analogiškomis situacijomis ar turės tokią pat patirtį.

“Paskolų atsiliepimai” svetainėje pateikti logotipai ir kiti prekių ženklai yra atitinkamų prekių ženklų savininkų nuosavybė. Informacija, pateikta paskoluatsiliepimai.lt, skirta tik švietimo tikslais. Mes neteikiame finansinių paslaugų. Prieš priimdami finansinius sprendimus, kreipkitės į licencijuotą finansų specialistą. Šioje svetainėje gali būti partnerių ar trečiųjų šalių nuorodų, kurios padeda palaikyti ir prižiūrėti šios svetainės veiklą ir Jums nieko nekainuoja.

© 2016-2020 paskoluatsiliepimai.lt. Visos teisės saugomos. – Privatumo politikaApie musKontaktaiReklama

Paskoluatsiliepimai.lt
Logo