Verslo gyvavimo ciklas. 5 vystymosi etapai

Verslas – kaip gyvas organizmas, net jeigu jį jau „užauginote“, vis tiek reikės nuolat „maitinti“ – investuoti.


 Visiškai nesvarbu, kokia veikla užsiima įmonė: ar tai šeimos išlaikoma kavinė, ar internetinė drabužių parduotuvė, ar gamykla, kurioje liejami metalo gaminiai, verslas praeis kelias vystymosi stadijas – visada vyksta tokie patys finansiniai procesai ir susiduriama su panašiomis problemomis. Ekonomistai verslą prilygina gyvai būtybei ir aprašo iš penkių stadijų susidedantį gyvavimo ciklą.

Gera žinia – verslas nesensta ir nemiršta, tad gyvuoti gali be galo ilgai. Vienintelis dalykas, kurį turi suvokti verslininkas – suprasti, kuriame etape yra verslas ir kaip reiktų elgtis, kad jis augtų ir klestėtų.

1. Įkūrimo stadija

Pati pradžia. Verslas startuoja, jau

 • įvertintos galimybės ir rizikos,
 • suskaičiuotos pradinės išlaidos
 • ir sukurtas finansinis planas.

Šioje stadijoje registruojama įmonė, įvardijamas jos juridinis statusas, renkama darbuotojų komanda ir laukiama pirmųjų klientų. Šiuo metu ypač reikalingas išorinis finansavimas.

Kaip pritraukti pinigus?

Be abejo, verslui įkurti reikia pradinio kapitalo, jei lėšų nepakanka, tenka ieškoti finansavimo šaltinio. Paramą verslui suteikti gali:

 • Valstybė

Finansavimo galima prašyti, jei verslo pobūdis atitinka programos, pagal kurią valstybė remia jauną verslą, reikalavimus.

 • Savitarpio finansavimo platformos

Dar vadinamos „kolektyviniu finansavimu“. Dažniausiai suteikia paskolą meninės pakraipos ar neįprastiems projektams.

 • Investuotojai

Su naujomis technologijomis susiję startuoliai dažnai pritraukia projektu susidomėjusius investuotojus. Tikėdamiesi greito ir didelio pelno investuotojai gali investuoti ne tik pinigus, bet ir žinias. Pavyzdžiui, gali pasiūlyti tam tikras plėtros strategijas, surasti ir apmokyti darbuotojus.

Kai jūsų startuojantį verslą remia suinteresuotas investuotojas, dėl viso pikto apsidrauskite ir bent 50 procentų pradinio kapitalo turėkite savo rankose, antraip partneris gali pradėti diktuoti savo sąlygas.

 • Įrangą ir nuosavybę įsigyti išperkamąja nuoma – lizingu

Jei verslui reikia automobilio, įrangos ar patalpų, įsigykite juos lizingu. Iš pradžių už tam tikrą mokestį turtu naudositės, o vėliau galėsite nusipirkti. Be to, tokiu būdu įsigijus reikalingas priemones nebus smarkiai kertama per kišenę. Nors ir teks mokėti įmokas, turėsite galimybę naudotis turtu ir gauti pelną.

į viršų ↑

2. Nulinis etapas

Šiame etape „grįžta“ į verslo sukūrimą investuotos lėšos. Gaunamas pelnas ir verslas įsibėgėja. Pavyzdžiui, už pinigus, kurie gauti už parduotas prekes, jau galima įsigyti naujų prekių. Tačiau verslui plėsti lėšų nepakanka – negalite pasamdyti naujų darbuotojų ar užsipirkti daugiau prekių. Taigi verslui vistiek reikia finansavimo.

Kaip pritraukti pinigus?

 • Imti paskolą verslui

Verslo ir vartojimo paskolos skiriasi palūkanų normų dydžiu. Paskola verslui – daug tinkamesnis variantas.

Savitarpio finansavimo platformos

Ir šiame etape galima kreiptis ir tikėtis kolektyvinės finansinės paramos. Ypač, jei gaminate ar parduodate specifinius produktus.

į viršų ↑

3. Augimo stadija

Auga ne tik pelnas – plečiasi ir klientų gretos. Pagaliau galima išmokėti skolas, samdyti naujus darbuotojus, auga gamybos ar prekybos apimtys. Papildomų investicijų reikia nebent norint pagerinti aptarnavimo kokybę, ar problemų, kurios trukdo plėsti verslą, sprendimui. Tarkime, prekėms pristatyti nebe pakanka dviejų automobilių arba reikia atnaujinti internetinę svetainę.

Verslo gyvavimo ciklas. 5 vystymosi etapai

Kaip pritraukti pinigus?

 • Faktoringas

Jei esate pardavėjas, būtent šiame etape turite daug klientų, o tai reiškia, kad turite įsigyti ir parduoti dar daugiau prekių. Daugelis įmonių parduoda prekes ar paslaugas su sąlyga, kad klientas sumokės vėliau. Norint išvengti finansinių žirklių verta pasinaudoti faktoringo paslauga. Faktoringas yra labai lanksti finansavimo priemonė, nes ji tiesiogiai susijusi su pardavimo apimtimi – kuo didesnis pardavimas, tuo daugiau gaunama lėšų.

 • Įrangą ir nuosavybę įsigyti lizingu

Net ir šiame verslo gyvavimo etape neverta pirkti, reikalingas priemones geriau nuomoti, o vėliau išpirkti.

 • Imti paskolą

Augančiam verslui, kuris gyvuoja daugiau nei dvejus metus paskolą gauti daug paprasčiau.

 • Parduoti dalį verslo

Tokiu būdu ne tik gausite pinigų, bet ir įsigysite verslo partnerį. Norėdami išvengti nesusipratimų ir netapti auka, sudarykite verslo pardavimo sutartį ir aiškiai apibrėžkite partnerio bei savo teises.

 • Investicijų pritraukimas

Kuo verslas sėkmingesnis, tuo daugiau šansų, kad sudominsite investuotojus. Investuotojų galima atrasti netikėtai: tarp draugų ar pažįstamų, ir, be abejo, savitarpio finansavimo platformose.

į viršų ↑

4. Brandumo stadija

Verslo augimas sulėtėja, o išoriniai ekonominiai pokyčiai nebedaro didelės įtakos. Žaliavos kainų šuolis ar netikėta avarija brandžiam verslui ne mirties nuosprendis, o laikini sunkumai.

Nors rizikų sumažėjo, visko palikti savieigai negalima. Gerai, jei verslas sukasi kaip gerai suteptas smagratis, bet ir brandų verslą galima vystyti ir plėsti. Tam ir vėl prireiks finansavimo.

Kaip pritraukti pinigus?

Jei norite dar labiau plėsti verslą vien pelno gali nepakakti. Pritraukti pinigus galima visais jau anksčiau paminėtais būdais.

 • Imti paskolą.

Brandžiam verslui paskola – normalus ir nerizikingas finansavimo būdas. Pasidomėkite, net ir turint gerai įsibėgėjusį verslą, imant paskolą gali būti suteikiama tam tikrų lengvatų.

 • Išleisti vertybinius popierius

Įmonė gali išleisti akcijas arba obligacijas ir taip pritraukti papildomus pinigus.

Akcija – tam tikras įmonės pardavimas dalimis. Akcininkas sumoka pinigus ir įsigyja galimybę gauti tam tikrą procentinę pelno dalį. Tiesa, akcininkų balsas gali lemti tolimesnius dėl įmonės vystymosi priimamus sprendimus.

Obligacija – ilgalaikis įsipareigojimas, kuriuo, vaizdžiai tariant, iš pirkėjo skolinatės pinigus ir pažadate grąžinti daugiau.

į viršų ↑

5. Nuosmukio stadija

Nuosmukio stadijos požymiai – sumažėjęs pelnas, prarasti klientai ir augančios išlaidos. Net nauji klientai nebegelbsti situacijos – išlaidų kompensavimui grynojo pelno nepakanka. Tačiau ir nuosmukio stadijoje nebūtina verslą likviduoti (uždaryti).

Kaip pritraukti pinigus?

Šioje stadijoje investuoti neskubėkite. Visų pirmiausia, išsiaiškinkite kur slypi problema. Galimas daiktas, kad pinigai leidžiami neefektyviai ir reikia pertvarkyti visą įmonės biudžetą.

Tvarkykite įmonės vidaus procesus, įdiekite ką nors naujo. Kelkite darbuotojų motyvaciją, naudokite darbą optimizuojančias programas. Galima išbandyti naujas strategijas – pardavinėti prekes, kurios dar neturi konkurentų arba sukurti mobilią programėlę, kuri pritrauks naujus klientus. Pinigų investicijoms gauti galima visais anksčiau paminėtais būdais.

Penkios stadijos ir jūsų verslas

Gali būti, kad jūsų verslas nebūtinai pereis visas penkias stadijas, o etapai keis vienas kitą kitokia nei aprašėme tvarka. Vienos įmonės iškart po pirmojo etapo patenka į nuosmukio stadiją, o kitos metų metais vykdo veiklą ir verslas išlieka brandos stadijoje.


Arminas Orantas

Svetainės turinio ir projektų vadovas

Pasidalinkite savo patirtimi su kitais skaitytojais :).

Palikite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Paskolų atsiliepimai” yra nepriklausomas internetinis šaltinis, kuriame palyginami internetinių paskolų pasiūlymai, P2P investavimo ir skolinimo platformų tarifai, suteikiama supaprastinta, nešališka informaciją apie jų teikiamas sąlygas ir paslaugas, tam kad galėtumėte lengviau priimti svarbius finansinius sprendimus.

Atsakomybės apribojimas: visa puslapyje pateikiama informacija, vertinimai ir palyginimai yra subjektyvi ją analizavusių asmenų bei buvusių ar esamų klientų nuomonė. Mes galime pateikti rekomendacijas, tačiau neprisiimame jokios atsakomybės ir negarantuojame, jog Jūs ar kiti vartotojai, kurie ateityje naudosis apžvelgtų įmonių paslaugomis, imdami paskolą ar investuodami, susidurs su analogiškomis situacijomis ar turės tokią pat patirtį.

“Paskolų atsiliepimai” svetainėje pateikti logotipai ir kiti prekių ženklai yra atitinkamų prekių ženklų savininkų nuosavybė. Informacija, pateikta paskoluatsiliepimai.lt, skirta tik švietimo tikslais. Mes neteikiame finansinių paslaugų. Prieš priimdami finansinius sprendimus, kreipkitės į licencijuotą finansų specialistą. Šioje svetainėje gali būti partnerių ar trečiųjų šalių nuorodų, kurios padeda palaikyti ir prižiūrėti šios svetainės veiklą ir Jums nieko nekainuoja.

© 2016-2020 paskoluatsiliepimai.lt. Visos teisės saugomos. – Privatumo politikaApie musKontaktaiReklama

Paskoluatsiliepimai.lt
Logo