Nusprendus pradėti savo verslą, iškyla daugybė klausimų. Visų pirma sukirba mintis, ar verslą lydės sėkmė? Kas yra verslo planas ir kaip jį parašyti? Dirbti su verslo liudijimu ar registruoti individualią įmonę? Kokius mokesčius teks mokėti? Trumpai supažindinsime, ką reikia žinoti steigiant naują verslą.
Įvertinkite idėjos realizavimo galimybes
Kol jūsų galvoje yra tik idėja, nuo jos ir pradėkite. Norėdami įvertinti, ar verta pradėti verslą ar ne, užduokite ir sąžiningai atsakykite į kelis klausimus.
Kam reikalingas toks produktas ar paslauga
Pagalvokite, ar produktas (paslauga) bus kam nors reikalinga ir ar skirsis nuo kitų rinkoje jau siūlomų panašių paslaugų. Pasidomėkite, ką siūlo jūsų konkurentai ir kokias klaidas, jei sugebate jas įžvelgti, jie daro, o ką atlieka itin puikiai.
Potencialus pirkėjas
Ištirkite, kokia bus produkto tikslinė auditorija, tai yra, kam bus reikalinga jūsų paslauga. Pagalvokite, kokia išskirtine, o gal ir neišreikšta, savybe jis gali sužavėti būsimą pirkėją. Turite įsivaizduoti ir mintyse nupiešti asmenį, kuris bus potencialus jūsų paslaugos pirkėjas, kokia jo lytis, amžius, šeiminė padėtis, socialinis statusas. Turite suvokti, kokios problemos ir lūkesčiai jį kamuoja, koks jo elgesys, charakteris.
Pasistenkite įsivaizduoti situaciją, kuri priverstų, išprovokuotų pirkėją įsigyti jūsų produktą arba kada būtent būsimam pirkėjui prireiktų jūsų siūlomos paslaugos. Potencialaus kliento vaizdinys jums bus parankus visuose verslo kūrimo ir vystymo etapuose: pradedant patalpų parinkimu, baigiant produkto reklama.
Kur ir kaip bus parduodama paslauga
Galbūt jūsų tikslinė auditorija yra pirkimo internetu mėgėjai. Tada teks suplanuoti kaip pristatysite prekes. O gal jūsų produktą būtina prieš perkant pačiupinėti ar pasimatuoti. Tokiu atveju teks nuomoti patalpas. Jei taip, tai kur? Centre ar gyvenamųjų namų rajone? Apsvarstykite, ar reikės patalpų ofisui ir prekėms sandėliuoti?
Paslaugos kaina
Pagalvokite, už kiek parduosite savo produktą. Įvertinkite ir jo savikainą, ir pardavimo kainą. Nepamirškite, kad pardavus už galutinę kainą, ta suma turėtų būti padengiami ne tik išlaidų kaštai, bet ir gaunamas pelnas. Tačiau, vėlgi, pernelyg didelė kaina atbaidys pirkėjus. Turite orientuotis ir kainą nustatyti pagal tai, kokia vyrauja rinkoje.
Jei galų gale matysite, kad jūsų idėja, panašu, verta dėmesio ir gali nešti pelną, išbandykite ją su tiksline auditorija ir, galimas daiktas, kai ką teks koreguoti.
į viršų ↑Verslo planas
Po to, kai numatyta verso strategija ir atliktas preliminarus tyrimas, reikia viską sudėstyti „į lentynėles“. Štai tam ir pravers verslo planas. Plano reikia ne tik jums, jūsų verslo bendrasavininkams, jį pateiksite ir potencialiems investuotojams bei skolintojams.
Verslo plane reikia išsamiai aprašyti produktą, ateityje numatomas verslo transformacijas, analizuoti ir apibūdinti rinką: aprašyti konkurentus ir charakterizuoti būsimus paslaugos vartotojus.
Plane turi būti pateikiami ir preliminarūs apskaičiavimai:
- Gamybos planas ir prekės ar paslaugos savikainos apskaičiavimas;
- Išlaidos reklamai;
- Organizacinis planas ir kiek lėšų bus skiriama atlyginimams;
- Kiek bus mokama už reikalingas paslaugas (pvz., pervežėjui);
- Finansinis planas, kuriame aprašomas finansavimo šaltinis, pajamos, išlaidos, mokesčiai.
Teisingai sudarytame plane aiškiai matyti kiek reikia lėšų projektui įgyvendinti, kada ir per kokį laikotarpį atsipirks investicijos ir kokį pelną numatoma gauti.
į viršų ↑Lėšos verslo projekto įgyvendinimui
Dabar, kai verslo planas jau ant stalo, reikia nuspręsti iš kur gauti lėšų verslo pradžiai. Verslą gali finansuoti:
1. ES parama verslui, kai verslo produktas ar paslauga svarbus visos respublikos mastu arba idėja yra inovatyvi;
2. Valstybės parama, kai steigiantis verslą asmuo atitinka tam tikrus kriterijus, pvz., yra iki 29 m. amžiaus ir bedarbis arba neįgalus. Tokiems asmenims gali būti suteikta neatlygintina parama:
- Savarankiško užimtumo rėmimas (SUR);
- Vietinės užimtumo iniciatyvos (VUI).
Naujam verslui valstybė skolina be užstato ir galima gauti paskolą iš valstybės remiamų kredito fondų bei valstybės garantijas.
3. Paskolų bendrovių teikiamas išorinis finansavimas:
- Bankai
- Kredito unijos
Teikia verslo paskolas, o neturint pradinio kapitalo arba užstato – vartojimo kreditus.
4. Savitarpio skolinimosi platformos teikia paskolas, o skolininko patikrinimą atlieka pagal Lietuvos banko patvirtintus atsakingo skolinimo nuostatus.
5. Investuotojų pritraukimas. Investuoti gali ne tik užsienio investuotojai, bet ir Lietuvos įmonės.
į viršų ↑Kiti žingsniai
Išsprendus pagrindinius klausimus, jūsų lauks dar daugybė kitų, taip pat svarbių, žingsnių. Priklausomai nuo verslo pobūdžio jums visų pirmiausia teks atsidaryti atsiskaitomąją sąskaitą banke ir, jei reikia, Įsigyti kasos aparatą, patikrinti, ar patalpos atitinka sanitarinius reikalavimus, susipažinti su vartotojo teisėmis, patikrinti ar gaminamas produktas ar paslauga atitinka valstybės numatytus standartus, sužinoti, kaip deklaruoti iš užsienio įvežamas prekes ir pan. Daugelio šių dalykų nepaisymas gali lemti, kad teks mokėti administracines baudas.
į viršų ↑Naujo verslo kūrėjo atmintinė
- Visų pirmiausia, įvertinkite idėją ir nubrėžkite verslo strategijas.
- Sudarykite verslo planą. Jis bus jūsų svarbiausias vedlys.
- Raskite finansavimo šaltinį.
- Skirkite pakankamai dėmesio detalėms.
gal kas turi patirties su skolinimusi is Noviti (https://noviti.lt) ? pasidalinkit pliusais/minusais, o gal koki kita varianta pasiulytumet?
Sveiki, Tadai,
Mes turime šios įmonės apžvalgą su pliusai/minusais: https://www.paskoluatsiliepimai.lt/noviti-finance/ galbūt pravers. Kol kas, mūsų lankytojai nėra palikę atsiliepimų, bet jeigu Jūs pasinaudosite jų paslaugomis, būsime dėkingi, jeigu užsuksite į šį puslapį ir paliksite savo atsiliepimą.
Ačiū!